Tvarumas ir šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų emisijos mažinimas šiuolaikinėje pienininkystėje

Viena iš didžiausių šių laikų aplinkosaugos uždavinių – šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų emisijos mažinimas.

 

 

Kaip vienas iš didžiausių metano dujų emisijos šaltinių yra įvardijamas žemės ūkis. Apskaičiavimai skiriasi priklausomai nuo šaltinių, tačiau Jungtinių tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, 14,5 % šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų išmetimas yra susijęs su ūkininkavimu, o galvijininkystė atsakinga už 9,4 % (žr. 1 pav.).

1 pav. Pasaulinis šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų išmetimas pagal ekonomikos sektorius

 

Pieninių galvijų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų mažinimo ataskaitose nurodoma, kad 58 % viso CO2 ekvivalento pieno ūkiuose gaunami tiesiogiai iš karvių išskiriamo metano, o likę 42 % iš ūkinės veiklos (žr. 2 pav.). Iš bendros pieno gamybos metano kiekis susidaro: 28 % – iš galvijų mėšlo ir 72 % – iš žarnyno (fermentacijos prieskrandyje).

2 pav. Metano išmetimas iš karvių ir kitos veiklos pieno ūkyje, išreikštas procentais nuo bendros metano emisijos. Daugiau nei 40% ūkyje pagaminamo metano yra susiję su fermentacija prieskrandyje.

 

Pieno ūkio metano emisijų mažinimas nedidinant pieno gamybos sąnaudų.

Yra pašarų priedų, kurie turi tiesioginį poveikį prieskrandžio florai. Šie pašarų priedai slopina metaną virškinimo sistemoje, bet gali neturėti kitokio poveikio gyvūnui. Nors šie priedai turi galimybę sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį iki 30%, jie gali neturėti teigiamos įtakos pieno gamybai. Dėl šios priežasties gali padidėti pagaminamo pieno savikaina.

Labai svarbu gamyboje pasirinkti tokius pašarų priedus, kurie ne tik mažintų metano dujų emisiją, bet ir didintų melžiamų karvių pašarų efektyvumą. Vartojant tokį priedą pašaruose, karvė gaus tą patį pašaro kiekį, mažės išmetamas metano kiekis, o pieno bus pagaminama daugiau. Rezultatas – sumažėjęs metano kiekis, pagaminant kilogramą pieno. Tai netiesioginis poveikis šiltnamio efektą sukeliančių metano dujų emisijai. Pašarų priedai, turintys netiesioginį poveikį metano emisijai turi pranašumą – jie nedidina ūkyje pagaminto pieno kilogramo savikainos.

 

UAB „Joniškio grūdai“ – viena pažangiausių pašarų gamintojų Baltijos šalyse labai atsakingai žvelgia ne tik į gamtosaugines problemas, bet ir rūpinasi savo klientų verslo sėkme.

UAB „Joniškio grūdai“ pirmieji ir vieninteliai Lietuvoje siūlo gyvulininkystės ūkiams KOMBI PLUS linijos produktus su hidroksiniais mikroelementais. Jau ketveri metai, kaip įmonė produkcijos gamyboje naudoja pažangiausios formos „Selko IntelliBond“ hidroksinius mikroelementus, kurie mokslinių tyrimų duomenimis priskiriami prie darančių netiesioginį poveikį metano dujų emisijai. Jų įsisavinamumas net 98 proc.

Ohajo valstijos universitete atliktas tyrimas parodė, kad visiškai pakeitus sulfatinės formos mikroelementus hidroksiniais, pagerėja skaidulinių medžiagų virškinimas (žr. 3 pav.).

3 pav. Gerina ląstelienos virškinimą mažai ir daug žolinių pašarų turinčiuose racionuose.

 

Tyrimai patvirtino, jog padidėjo melžiamų karvių, kurių racione buvo įtraukti vitamininiai mineraliniai papildai su „Selko IntelliBond“ hidroksiniais mikroelementais, duodamas pieno kiekis, nors karvės suėdė tą patį pašaro kiekį ir išskyrė tokį patį metano kiekį. Tai reiškia, jog didėjant pieno gamybai, išskiriamo metano kiekis kg sumažėjo. Tai yra netiesioginis vitamininių mineralinių papildų su hidroksiniais mikroelementais poveikis anglies pėdsakui.

Visi tyrimų duomenys buvo pateikti Kalifornijos Universiteto mokslininkams, kurie padarė išvadą, jog sulfatinės formos mikroelementų pakeitimas į hidroksinius laktuojančioms karvėms lems metano emisijos sumažėjimą 1,5–2 proc. Tai įrodo, jog „IntelliBond“ yra pirmasis pasaulyje mikroelementų šaltinis, kuris oficialiai patvirtintas kaip mažinantis metano kiekį per kg energetiškai pakoreguoto pieno!

 

Be jau minėtų hidroksinių mikroelementų, UAB „Joniškio grūdai“ savo gaminamoje produkcijoje taip pat naudoja ir kitus, prie tvarumo prisidedančius pašarų priedus.

Vieni iš tokių priedų – eteriniai aliejai – fitobiotikai, kurie turi teigiamą poveikį visai virškinamojo trakto sistemai bei pieno baltymingumui. Fitobiotikai – tai natūralūs, biologiškai aktyvūs augalų ekstraktai, kurių efektyvumas gyvūnams bei aplinkai patvirtintas moksliniais tyrimais.

Taip pat savo klientams įmonė naudoti apsaugotą metioniną „Mepron“. Apsaugotas metioninas, tai nepakeičiamoji amino rūgštis (AR) pieninėms karvėms. Aminorūgščių balansavimas prisideda prie tvaresnės pieno gamybos ir pelningumo. Esant medžiagų apykaitos sutrikimams, metioninas vaidina svarbią reikšmę palaikant bendrą organizmo sveikatą. Pašarų priedo panaudojimas leidžia sumažinti pieninių karvių racionų baltymingumą bei pagerinti pieno kokybinius rodiklius ir produktyvumą, ko pasekoje mažėja metano dujų emisija.

Verta paminėti ir fermentą Alfa – amilazę, kuris skirtas krakmolui skaidyti kukurūzų siloso ir / ar kukurūzų grūdų racionams. Alfa – amilazė padidina kukurūzų krakmolo skaidymą didžiajame prieskrandyje, lieka mažiau nesuvirškinto krakmolo plonosiose ir storosiose žarnose bei žymiai pagerėja ląstelienos virškinamumas. Dėl šio fermento veiksmingumo didėja pieno produktyvumas (vidutiniškai +1.5 kg / iš karvės per dieną).

 

Visi paminėti UAB „Joniškio grūdai“ siūlomi produktai prisideda prie tvaresnės pienininkystės – mažina emisiją gerina produktyvumą bei didina ūkių pelningumą.